Проєкт “Перспективи сталого розвитку сільських територій”

Протягом липня 2021 – лютого 2022 року Спілка сільського зеленого туризму України брала участь у проєкті “Перспективи сталого розвитку сільських територій”, спрямованому на сприяння сталому розвитку сільських територіальних громад та підвищення їх спроможності шляхом розвитку сільського туризму та гостинності. На території України проєкт реалізується ГО «Екодія» разом з ГС «Українська мережа сільського розвитку» та з ГО «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні», у співпраці із DRA e.V. та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.

В рамках проєкту Спілкою були проведені активності в декількох напрямках:

Комплексний навчальний курс для громад з розвитку сільського туризму

Для визначення конкретних потреб громад в знаннях та з метою формування актуальної програми навчального курсу було проведене опитування представників громад.

Опитування щодо участі в навчальному курсі з розвитку сільського зеленого туризму та сільської гостинності проводилося з 16 по 23 серпня 2021 року. Участь в опитуванні взяли 39 громад із 20 областей України, які об’єднують понад 900 населених пунктів, та представник Всеукраїнської Асоціації ОТГ (всього 40 респондентів).

Результати опитування виявили, що протягом навчального курсу представники громад хотіли б розглянути такі теми щодо розвитку сільського зеленого туризму та сільської гостинності:

 • де шукати ресурси для розвитку сільського туризму в громаді – 85%;
 • дорожня карта (інструкція) розвитку сільського туризму в громаді – 82,5%;
 • маркетинг, брендинг та промоція послуг сільського туризму – 80%;
 • нормативно-правове регулювання сільського туризму – 75%;
 • сільський туризм і сталий розвиток – 72,5%;
 • кластери сільського туризму: що, для чого, основа для формування кластеру в громаді – 70%;
 • як відкрити сільську садибу з нуля – 67,5%.

Додатково респонденти виокремили інші цікаві їм теми. 

Комплексний навчальний курс для громад з розвитку сільського туризму відбувався у два етапи:

1 клас – Основи сталого розвитку сільського зеленого туризму, 10 тематичних вебінарів + 2 додаткові зустрічі (вересень-листопад 2021 р.) – для тих, хто не має досвіду з розвитку сільського зеленого туризму;

2 клас – Сільський зелений туризм: підвищення кваліфікації, 6 тематичних вебінарів + 2 додаткові зустрічі (листопад-грудень 2021 р.) – для тих громад, які вже мають досвід з організації сільського туризму, володіють базовими знаннями та бажають ознайомитись з новими практиками та тенденціями.  

Тематика курсів включала висвітлення таких аспектів, як:

 • Сучасні тренди у сфері сільської гостинності
 • Успішні практики створення сільських зелених садиб
 • Правові засади надання послуг сільського зеленого туризму
 • Стандарти якості у сфері сільського зеленого туризму
 • Маркетинг, брендинг та промоція послуг сільського туризму
 • Сучасні інформаційні технології у розвитку сільського зеленого туризму.
 • Створення і розвиток кластерів сільського туризму
 • Дорожня карта розвитку сільського туризму в громаді
 • Створення успішної туристичної дестинації та її розвиток
 • Персональний розвиток власника гостинної садиби та інші

Крім тематичних вебінарів, в рамках курсу відбулося також дві онлайн-зустрічі з німецьким експертом на тему сприяння регіональному розвитку в сільській місцевості за допомогою сталого туризму.

В курсі взяли участь власники сільських зелених садиб, представники об’єднаних територіальних громад, науковці та громадські активісти. Всього попередньо зареєструвались на перший клас 72 учасники, на другий клас – 53.

До проведення курсу було залучено 20 українських експертів – як Спілки, так зовнішніх, які також надавали підтримку учасникам протягом всього курсу. 

По завершенню обох курсів учасники виконували та захищали практичні завдання та проходили тестування.

Практичні завдання у вигляді проєктних робіт були розроблені експертами курсу для того, щоб учасники могли максимально ефективно застосувати отримані під час курсу знання та зробити перший крок до розвитку сільського туризму в своїх громадах. Інструкції щодо виконання практичного завдання надавалися учасникам під час вебінарів протягом курсу, а також вони могли завжди звернутись за консультацією до експертів проєкту та отримати необхідну підтримку. 

Практичні завдання у вигляді презентацій захищалися учасниками під час підсумкових зустрічей в рамках курсу.

23 листопада було проведено онлайн-зустріч з учасниками першого класу навчального курсу, під час якої відбулося представлення та захист 10 презентацій зі створення конкурентоспроможних туристичних продуктів.

Представляли можливості створення конкурентоспроможного туристичного продукту представники громад десяти областей України – Овруцької (Житомирська область), Райгородської (Вінницька область), Мангушської (Донецька область), Малобілозерської (Запорізька область), Борівської (Харківська область), Паланської (Черкаська область), Підгороднянської (Тернопільська область), Камінь-Каширської (Волинська область),  Дунаєвецької (Хмельницька область), Новоодеської (Миколаївська область).

14 грудня відбулася підсумкова онлайн-зустріч з учасниками другого класу навчального курсу, під час якої відбувся захист 8 презентацій, спрямованих на представлення нового або вже діючого туристичного продукту в громаді.

Представляли створені інноваційні конкурентоспроможні туристичні продукти представники восьми громад із семи областей України: Староушицької (Хмельницька область), Овруцької (Житомирська область), Покровської (Донецька область), Камінь-Каширської (Волинська область), Вигодської та Бурштинської (Івано-Франківська область), Михайло-Лукашівської (Запорізька область), Підгороднянської (Тернопільська область).

В цілому усі учасники навчального курсу, які розробили та презентували свої туристичні продукти, з поставленими завданнями справилися успішно.

За результатами курсу учасникам було видано сертифікати про успішне завершення навчання. Всього було видано 67 сертифікатів: 1 клас – 42 сертифікати, 2 клас – 25 сертифікатів.

Регіональна навчальна поїздка для представників громад

З 13 по 15 жовтня в рамках проєкту відбулась навчальна поїздка у Грицівську об’єднану територіальну громаду в Хмельницькій області.

Мета поїздки – обмін досвідом у сфері сільського туризму та ознайомлення з успішними туристичними практиками в сільській місцевості.

Вибір дестинації для проведення поїздки відбувався на конкурсній основі. Грицівська громада має значний досвід розвитку сільського зеленого туризму. Саме там у 2002 році був створений перший кластер сільського зеленого туризму в  Україні «Оберіг», який об’єднував понад 30 учасників – власників агроосель, виробників сільськогосподарської продукції, надавачів туристичних послуг тощо.

Участь у поїздці взяли 11 учасниць – представниць громад із 10 областей України.​ Основними критеріями відбору учасниць стали рівень мотивації, зацікавлення та бажання використовувати знання та досвід, отримані під час поїздки, в подальшому для розвитку туризму в своїх громадах.

В рамках поїздки учасники відвідали декілька сіл Грицівської та сусідньої Сахновецької громад, поспілкувались із представниками місцевої влади та активістами, взяли участь у навчальних та пізнавальних активностях.

Інтерв’ю учасників поїздки було висвітлено в репортажі програми «Вся країна» на Українському радіо. Послухати запис ефіру можна за посиланням: https://cutt.ly/jY0xSEy

Підготовка шести випусків електронного журналу «Туризм сільський зелений»

Науково-популярний періодичний передплатний журнал “Туризм сільський зелений” у паперовому форматі видавався з 1997 по 2014 роки. За цей час було видано 57 номерів накладом понад 200 тис. примірників.

Перший випуск оновленого журналу було опубліковано в серпні 2021 року та присвячено рекомендаціям, які розроблені для допомоги власникам сільських садиб підготувати домогосподарства до надання послуг сільського зеленого туризму (сільської гостинності) у корона- та посткоронавірусний період. Також журнал ознайомлює з успішними історіями садиб, які вже втілили ці рекомендації на практиці для мінімізації ризиків пандемії.

Нові випуски журналу містять рекомендації, історії успіху, досвід діяльності, виклики та досягнення, законодавство, актуальні питання розвитку на локальному та вітчизняному рівні, та інші теми для початківців, представників громад та всіх зацікавлених у розвитку сталого сільського туризму та сталому сільському розвитку.

У п’ятому випуску розміщені матеріали та напрацювання круглого столу проєкту, який відбувся 17 грудня, а у шостому – підсумки реалізації проєкту, відгуки учасників та експертів тощо.

Переглянути всі випуски можна на сайті Спілки у розділі “Бібліотека”.

Cтворення навчальних відеороликів про успішні гостинні садиби

В рамках проєкту було підготовлено два відео, мета яких – показати успішний досвід створення та діяльності сільських гостинних садиб, які в тому числі опікуються інтересами громади та розвитком сільської місцевості. Було представлено історії розвитку гостинного особистого селянського господарства «Поліська хата» і гостинної садиби «Кіт Баюн та Кривенька Качечка», обидві знаходяться у Житомирській області.

Зйомки відбувались в період між 1 та 15 листопада 2021 року. До участі в зйомках на обидвох локаціях були залучені як власники господарств та члени їхніх родин, так і представники органів місцевої влади та активні члени громади.

Обидва відеоролики були представлені на круглому столі проєкту, який відбувся 17 грудня, та поширені учасникам круглого столу на флешках. В майбутньому планується розміщення роликів у вільному доступі для громад та сільського населення на оновленому сайті Спілки як навчальні матеріали з розвитку сільського зеленого туризму в Україні.

Адвокаційна робота

Протягом всього періоду реалізації проєкту велася адвокаційна робота за наступними напрямками:

Законопроектна робота

 • Підготовлено правки до проєкту закону України №4162 «Про внесення змін до Закону України «Про туризм» та деяких інших законодавчих актів щодо основних засад розвитку туризму». На даний час проєкт закону готується на друге читання.

Експертна робота

 • Проведено експертизу першої редакції проєкту національного стандарту ДСТУ ХХХХ:202_ «Туристичні послуги. Сільський туризм. Загальні вимоги. Класифікація засобів розміщення» (тема завдання – 1149-2020). На даний час стандарт прийнятий без врахування зауважень Спілки.

Листи та звернення

 • Підготовлено та відправлено лист Держпродспоживслужбі України з проханням надати роз’яснення щодо застосування Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» власниками ОСГ – фізичними особами, які надають послуги з харчування туристів. 
 • Підготовлено та відправлено лист до Мінекономіки України з проханням надати роз’яснення щодо необхідності дотримання вимог Порядку надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 р. № 297, з ведення книги відгуків і пропозицій особами, які здійснюють діяльність у сфері СЗТ і надають послуги з тимчасового розміщення туристів у колективних засобах розміщення. 
 • Підготовлено та відправлено лист-запит до ДФС з проханням надати роз’яснення щодо порядку нарахування та сплати туристичного збору власниками ОСГ – фізичними особами, які здійснюють діяльність у сфері СЗТ і надають послуги з тимчасового розміщення туристів. 
 • Підготовлено лист до Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України з проханням надати відповідь: на якій стадії знаходиться у Верховній Раді України розгляд законопроекту «Про стимулювання розвитку сільської гостинності в Україні». 
 • Підготовлено лист Міністерству аграрної політики та продовольства України щодо підтримки законопроекту «Про стимулювання розвитку сільської гостинності в Україні». 

Робота із розробки і оновлення внутрішніх документів Спілки

 • Приведено у відповідність з діючим законодавством України Протокол з безпеки сільського зеленого туризму (сільської гостинності) у корона- та посткоронавірусний період. (Протокол опубліковано у першому випуску оновленого електронного журналу «Туризм сільський зелений» №1 (58) за серпень 2021 року).
 • Розроблено Рекомендації власнику особистого селянського та/або сімейного фермерського господарства щодо надання послуг сільського зеленого туризму. (Рекомендації опубліковано в електронному журналі «Туризм сільський зелений» №5 (62) за грудень 2021 року).

Впровадження онлайн-платформи з навчальними матеріалами щодо сільського зеленого туризму для громад та сільського населення

Результати комплексного навчального курсу для громад з розвитку сільського туризму та опитування громад показали, що на сьогодні існує значна потреба представників громад та жителів сільських територій в знаннях щодо різних аспектів розвитку сільського зеленого туризму.

З цією метою на сьогодні в рамках проєкту продовжується створення навчальної платформи на порталі www.greentour.com.ua для доступу громад та сільського населення до знань, актуальної інформації, вітчизняного і закордонного досвіду тощо.

На порталі в окремому розділі «Навчання» будуть розміщені у вільному доступі напрацьовані матеріали проєкту – відеоролики про успішний досвід створення та діяльності сільських гостинних садиб, навчальні курси «Основи сталого розвитку сільського зеленого туризму» та «Сільський зелений туризм: підвищення кваліфікації» (записи вебінарів, презентації, навчальні матеріали, практичні завдання).

Навчальну платформу планується впровадити до кінця березня 2022 року. 

Підсумковий круглий стіл для учасників проєкту та засобів масової інформації

17 грудня 2021 року у м. Києві відбувся круглий стіл проєкту «Перспективи сталого розвитку сільських територій». Головна мета заходу – організувати діалог між громадами, центральними органами виконавчої влади та партнерами проєкту для створення нових можливостей розвитку громад шляхом підвищення їх агротуристичного іміджу.

Участь у заході в різних форматах взяли 135 учасників:

– 13 офлайн учасників – представників органів центральної влади (Міністерства аграрної політики та продовольства України та Державного агентства розвитку туризму України), партнерських організацій (Національна туристична організація України, ГС «Українська мережа сільського розвитку») та шести громад з різних областей України;

– 9 онлайн-спікерів, які долучилися до обговорення за допомогою платформи Zoom – представники партнерських організацій (DRA e.V., ГО «Екодія», ПРООН), експерти Спілки та представники громад; 

– 113 попередньо зареєстрованих онлайн-слухачів.

Основна програма заходу складалася з двох частин:

Перша сесія під назвою «Діалог, доступ до знань та інформації», яка була спрямована на необхідність впроваджувати політику формування біфункціональної моделі сімейного гостинного домогосподарства, простих та зрозумілих вимог до надання якісних та безпечних послуг гостинності, усунення розриву у правовій обізнаності громад.

Друга сесія «Ресурси громади: людина, природа, спадщина», в якій йшлося про аналіз та обмін найкращими практиками, доступними для виконання громадами, які потенційно готові до підвищення агротуристичного іміджу, а також ознайомлення з успішними історіями та креативними проєктами розвитку сільського туризму в громадах.

Також на заході було представлено звіт за результатами реалізації проєкту «Перспективи сталого розвитку сільських територій» станом на кінець 2021 року, який містив підсумки діяльності Спілки сільського зеленого туризму за основними напрямками.

Захід транслювався онлайн на сайті та YouTube-каналі Укрінформу. Запис трансляції круглого столу доступний за посиланням:

Залишіть свій коментар / Leave your comment

Authorisation
*
*
Registration
*
*
*
A password has not been entered
*
Thank you, the application has been sent.
We will contact you shortly