В рамках 24-го Міжнародного туристичного салону «Україна» – UITM’2017, 5 жовтня 2017 р. у Міжнародному виставковому центрі в Києві Спілкою сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні за підтримки проекту «Програма підтримки аграрного і сільського розвитку», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), було проведено семінар на тему «Категоризація у сфері сільського зеленого туризму: відповідність стандартам та вимогам ЄС, шляхи оновлення».
Метою проведення семінару було поглиблення знань щодо організації проведення категоризації у сфері сільського зеленого туризму за програмою «Українська гостинна садиба», зосередження уваги на проблемах та моделювання стандарту Спілки СЗТ України (СОУ), який буде містити вимоги до добровільної категоризації як системи внутрішнього контролю якості у сфері сільського туризму.
До відвідування семінару було запрошено членів правління Спілки СЗТУ, власників особистих селянських та фермерських господарств, керівників обласних відокремлених підрозділів Спілки, представників відповідних органів обласних державних адміністрацій, місцевої влади та об’єднаних територіальних громад, громадських організацій, наукових та навчальних закладів, ЗМІ та ін.
Всього у семінарі взяли участь 73 учасники з 13 областей, зокрема: власники садиб сільського зеленого туризму – 12; представники центральних, місцевих органів виконавчої влади та місцевих територіальних громад – 17; навчальних закладів та наукових установ – 13; громадських організацій – 5; міжнародних проектів – 5; ЗМІ – 8.
На семінарі з доповідями щодо необхідності модернізації програми добровільної категоризації «Українська гостинна садиба», визначення основних напрямів її оновлення шляхом аналізу нормативно-правових актів у сфері сільського зеленого туризму (включаючи стандарти у сфері надання туристичних послуг, а також тих, що встановлюють вимоги до житлових приміщень, пожежної безпеки тощо), запровадження внутрішніх стандартів (СОУ) та єдиної архітектури інформаційних ресурсів Спілки СЗТ України, виступили Юрій Зінько, член правління Спілки СЗТ України, ст. викладач кафедри туризму Львівського національного університету імені Франка, головний експерт-консультант з категоризації Спілки СЗТ України; Олена Гафурова, член правління Спілки СЗТ України, професор кафедри аграрного, земельного та екологічного права імені академіка В. З. Янчука Національного університету біоресурсів і природокористування України, д.ю.н.; Юлія Слива, доцент кафедри стандартизації та сертифікації сільськогосподарської продукції Національного університету біоресурсів і природокористування України, к.т.н. та В`ячеслав Осадчий, професор, завідувач кафедри інформатики і кібернетики Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, д.п.н.
На семінарі констатовано, що порядок проведення категоризації «Українська гостина садиба» загалом громіздкий, неефективний, недостатній фаховий рівень експертів-консультантів, є випадки підробки знаків та невідповідність якості послуг наданій категорії, значна кількість власників садиб мають прострочені сертифікати, слабо здійснюється маркетингова політика, практично відсутні IT-технології. Рекомендації Європейської федерації фермерського і сільського туризму щодо уніфікації знаків, логотипів та піктограм, спрощення системи проведення категоризації для розуміння надавачами та споживачами цих послуг на теренах країни не приймаються до уваги. Є намагання впроваджувати місцеві програми та знаки, які мали б доповнювати регіональні особливості сільського туризму. На жаль, термін їх дії поширюється на час реалізації грантового проекту або бюджетного фінансування.
В ході обговорення були сформульовані принципи оновлених стандартів Спілки СЗТ України, які містять вимоги до добровільної категоризації як системи внутрішнього контролю якості у сфері сільського туризму, вимоги до компетенції експертів – консультантів (аудиторів), умови використання Знаку та сертифікату, правил, процедур і періодичності оцінки відповідності самодекларованих садиб вимогам стандарту.
Для учасників заходу експертами Спілки були підготовлені також довідково-інформаційні матеріали за темою семінару, які давали загальну інформацію про суть та значення категоризації у сфері сільського зеленого туризму, аналогічний досвід проведення категоризації в Польщі, програму категоризації «Українська гостинна садиба» та перспективи її оновлення. Матеріали семінару можна переглянути за посиланням: https://drive.google.com/open?id=1gLCssk-j92ysJDI52uPcidwBUs-d0WcY.
***
Діяльність стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Програма підтримки аграрного і сільського розвитку».
Діяльність стала можливою завдяки підтримці проекту ПРООН «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств», який реалізується за фінансової підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).
Залишіть свій коментар / Leave your comment
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.