Вірусна реальність, або Як зелений туризм отримав унікальний шанс для розвитку

Карантинні заходи зупинили туристичні потоки в усьому світі. Звісно, і в Україні. Щоб не наражатися на додаткову небезпеку, МОЗ рекомендує українцям поки що сидіти вдома. Усе ж, є підстави припускати, що обмеження з часом стануть менш жорсткими, а згодом і зовсім будуть скасовані.

Принаймні, в одному з останніх інтерв’ю міністр інфраструктури Владислав Криклій порекомендував планувати відпустку на другу половину літа. Ймовірно, найбільш реалістичний сценарій – у межах країни.

Виконавча директорка Асоціації Індустрії Гостинності України Анна Романова в коментарі для розповідає, що вже зараз люди шукають, де провести відпустку в Україні.

«Якщо карантин знімуть для внутрішнього туризму після 11 травня, а при цьому кордони відкриють тільки в серпні-вересні, це буде небувалий шанс для розвитку галузі сільського, «зеленого туризму», – вважає вона.

Тому вже зараз Романова рекомендує фермерам готувати унікальний продукт для вітчизняних туристів.

«Необхідно вивчити попит, продумати пропозиції, дати рекламу для потенційних туристів, зокрема, за допомогою соціальних мереж, налагодити сервіс і надати адекватні ціни, які не відлякають. На все про все – два тижні максимум!» – впевнена вона.

Туристам закон писаний.

Крім того, нинішню паузу фермери можуть вдало використати для наведення ладу в оселях і господарстві, вважає голова Спілки сільського зеленого туризму України Володимир Васильєв.

«На час карантину наша асоціація рекомендує власникам утриматися від прийому туристів. Паралельно з цим центральний офіс спілки працює з депутатським корпусом над законодавчим регулюванням і стимулюванням розвитку сфери сільської гостинності в Україні», – розповідає він.

Для цього є два варіанти розвитку подій. Перший – подати окремий проєкт закону. «Наразі в нас тривають дискусії щодо його назви: про сільську гостинність чи про сільський туризм. Розраховуємо, що проєкт буде коротким, лаконічним, зрозумілим, матиме пряму дію», – каже Васильєв.

Усі ж схиляються до того, що потрібно мати окремий закон. «Чинний закон про туризм є морально застарілим, а новий варіант невідомо чи буде в найближчій перспективі. Тому розраховуємо без зволікання подати законопроєкт, який стосуватиметься саме сільського туризму. У ньому – прописати термінологію – що таке сільська гостинність, сільський, аграрний туризм, його різновиди: винний, гастротуризм тощо», – ділиться він.

«Бойківсткі світанки», Івано-Франківська область

Крім того, просувається робота над створенням навчальної мережі для селян. Це допоможе озброїти їх знаннями про успішні практики, досвід, знайти нові можливості.

Ну і нарешті – це час легалізувати сектор сільського туризму.

«Якщо навіть селянин не є фізичною особою-підприємцем (а ми в деяких випадках будемо це впроваджувати), про нього має знати і місцева громада, і споживач послуг. Знати, що він легальний, що він існує на ринку, що умови його пропозиції відповідають певним критеріям якості та безпеки. Це буде надзвичайно актуально в післякарантинний період», – ділиться голова Спілки сільського зеленого туризму.

Опішня, Полтавська область

За стандартом

Також сьогодні триває розробка державного стандарту про сільський туризм. Цим займаються представники Держспоживстандарту за участю асоціації.

Експерт розповідає: окрім системи категоризації стандарт допоможе сформувати базовий перелік вимог чинних нормативів будівельних, санітарних, медичних, протипожежної безпеки тощо.

Це ще й можливість привести вимоги до стандартів, а отже – вивести сільський туризм на новий рівень.

Бульбона, Чернівецька область

«2020-й проголошено Роком розвитку туризму в регіонах і на сільських територіях. У нас щодо цього великі очікування, – каже Васильєв. І додає, що в середині квітня якраз стартував Всеукраїнський молодіжний конкурс інноваційних проєктів розвитку туризму на сільських територіях в умовах кризових явищ, пов’язаних із пандемією.

Його мета – залучити молодь до розроблення та впровадження проєктів місцевого економічного розвитку, підтримати підприємницьку та інноваційну проєктну діяльність. І звісно популяризувати сільський туризм як дієву форму соціально-економічного розвитку сільських територій

Коли, якщо не зараз?

Міжнародний ринок відкриється не скоро, тож перед фермерами постане необхідність забезпечити попит на відпочинок мешканців великих мегаполісів – м. Дніпро, Харків, Київ та інші. Надати їм можливості для відпочинку в межах 100-200 км від обласного центру, особливо у вихідні дні чи канікули.

Насамперед, це стосуватиметься центрально-східної частини України. Там поки що немає достатніх пропозицій для відпочинку в селі, але є потенціал – функціонують особисті селянські та фермерські господарства, є гарна природа, культура, традиції, розповідає Васильєв.

Старий Хутір, Полтавська область

Зі свого боку Анна Романова звертає увагу, що 90% українських фермерів ще не пробували займатися організацією зеленого туризму. Коли, якщо не зараз скористатися цією можливістю?

«Навіть якщо кордони відкриються, стане доступним міжнародне сполучення, навряд чи багато наших співгромадян ризикуватимуть здоров’ям і подорожуватимуть до інших країн, знаючи про масштаби пандемії», – додає голова Спілки сільського зеленого туризму.

В Україні є що показати і є на що подивитися. Головне – забезпечити безпеку, гарантії та якість. Саме зараз у фермерів чудовий час, щоб це зробити!

Залишіть свій коментар / Leave your comment

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
*
Дякуємо, заявка відправлена.
Ми зв'яжемось з вами найближчим часом